Bio

Bio

U źródła naszej muzyki leży przekonanie, że siebie, swojego powołania można skutecznie szukać tylko w Bogu.
Muzycznie nasze piosenki to wypadkowa upodobań do „czarnych” gatunków: funka, disco, r’n’b, soulu, gospel, ale także rocka i popu. W muzyce i tekstach pojawia się też polska melancholia… Słowem – CCM, czyli współczesna muzyka chrześcijan (contemporary christian music). Nasze piosenki mają polskie teksty. Nazwę zespołu czytamy także po polsku.

Zespół powstał w lipcu 2013r., choć repertuar dla niego autorka utworów – Urszula Bednarczyk – tworzyła od dwóch lat, nie sądząc, że kiedykolwiek ujrzą światło dzienne, raczej z założeniem tworzenia do szuflady. Niektóre piosenki powstały jako prezenty dla rodziny i przyjaciół, stąd stopniowo repertuar zyskał pewną rzeszę odbiorców, którzy zaczęli namawiać na „wypłynięcie na głębię”… Najintensywniej namawiał do upublicznienia tych piosenek perkusista Przemek Pawlas, z którym Ula współpracowała już wcześniej w kilku projektach.

Pierwsze koncerty zespół BeU zagrał jako duet – Urszula Bednarczyk (wokal, bas) i Przemysław Pawlas (perkusja). OD 20 15  na scenie wspiera sekcję rytmiczną także Jarosław Maksim (gitara) , a na koncertach występują także wokalistki – Anna Furtak-Filip, Marta Oniśk i Karolina Sierocińska.

Zespół zagrał pierwsze koncerty na scenach Lubelszczyzny (Festyn u św. Michała w Lublinie, festiwal Cecylianka w Lublinie, festyn Kapucynalia w Lubartowie, Zaduszki Artystyczne w klasztorze oo. Kapucynów w Lubartowie). Później zakwalifikowaliśmy się także do festiwalu Hosanna w Siedlcach w 2013r. i w 2014r.

W maju 2014r. nagraliśmy wspólnie z Good God – zespołem kleryków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie – płytę „Droga ocalenia”, na której trzy utwory w naszym wykonaniu znalazły się jako „bonus” . Nasza piosenka z tej płyty, „Droga” stała się propozycją w 159 notowaniu (30.10.2014r.) radiowej Listy z Mocą. W następnym, 160 notowaniu „Droga” znalazła się na 1 miejscu tej listy. W 162 wydaniu Listy na piosenkę „Droga” zagłosowała rekordowa ilość osób. Bilans rocznej obecności „Drogi” na „Liście z Mocą”: 62 tygodnie na liście, 11 razy na pierwszym miejscu. „Droga” znalazła się także na 4 miejscu notowania jubileuszowego „Listy”(27.08.15) – w tym notowaniu znalazło się 29 piosenek, które w całej historii „Listy” otrzymały rekordową liczbę głosów.

Dodatkowo – piosenka „Niech zstąpi Duch Twój” zdobyła szczyt Złotej Dziesiątki Radia Warszawa.

Płyta „Droga ocalenia”, na której BeU znalazło się dzięki uprzejmości zespołu Good God, została udostępniona przez portal Cyfrostudnia.pl, który zadbał, aby napisały o niej najważniejsze portale chrześcijańskie: np. opoka.info, bosko.pl, adonai .pl.

Czwarty raz zdobywając szczyt „Listy z Mocą” spotkał nas ogromny zaszczyt – Lista nominowała nasz zespół do udziału w Koncercie „Debiuty im. Moniki Brzozy”, organizowanego przez chrzescijanskiegranie.pl. Nominacja zwróciła na nas uwagę radiowców: utwory naszego zespołu ze wspólnej płyty z Good God zagrało już poznańskie Radio Emaus oraz Radio Jasna Góra. Koncert Debiuty, na którym wystąpiliśmy 12 kwietnia 2015r., był dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Mieliśmy okazję zaprezentować się pierwszy raz w dużym składzie (dołączył do nas klawiszowiec Jacek Dudkowski i chórzystki Anna Furtak-Filip, Marta Oniśk, Agnieszka Żywicka) i przed dużą publicznością. Koncert był transmitowany przez dobremedia.pl, a po koncercie – udzieliliśmy wielu wywiadów (Radio Warszawa, GospelBox, Radio Emaus). Zaczęły o nas pisać portale i czasopisma („Droga”). Od sierpnia 2015 r. do października 2016 r. zespół BeU pracował nad debiutancką płytą „Ja jestem”.

Większości nagrań dokonaliśmy w warszawskim Studio Niepodległości 159 w sierpniu 2015 r., pozostałe powstały w studio Czarka Sochy, współpracowaliśmy też z Marcinem Bystrzyckim, a we własnej sali prób – z Markiem Majewskim, część nagrań zrealizowali też członkowie zespołu – Urszula Bednarczyk i Przemek Pawlas. Edycją śladów sekcji rytmicznej zajął się Konrad Jarmuła. Nowe spojrzenie na naszą muzykę dała nam współpraca w zakresie aranżacji z Dominikiem Witczakiem z zespołu Coma (jego pomysły słyszymy na płycie w trzech utworach: „Niech zstąpi Duch Twój”, „Tylko ty” i „Dawid”).

Wielkim przełomem w historii pracy nad płytą było spotkanie z Mateuszem Stolarskim i ks. Alkiem Janasem na „Strefie Chwały 2016”, które doprowadziło nas do realizatora Grzegorza Mukanowskiego. Grzegorz ostatecznie wykonał miks i mastering naszego materiału.

Na pierwszej  płycie słyszymy nie tylko stałych członków zespołu. Gościnnie wystąpili: Marcin Fidecki (instrumenty klawiszowe), Jacek Dudkowski (instrumenty klawiszowe), Jacek Suchodolski (gitara), Marek Majewski z zespołu Osada Vida (chórki) oraz Zofia Bednarczyk, prywatnie – mama Uli (chórki).

Ogromnego wsparcia organizacyjnego i promocyjnego udzielił nam Szymon Chalimoniuk ze Stop The Pop.

Wizualne efekty tej płyty powstały dzięki pracy wspaniałych fotografików, którzy nam pomagali: Michała Jędrzejewskiego, który był z nami od pierwszych koncertów, Andrzeja Mitury, autora reporterskiej sesji ze studia w Warszawie oraz brata Bogdana Augustyniaka, który wykonał sesję na okładkę wydawnictwa i pomagał nam podczas koncertów. Nad projektem okładki i wszystkimi pomysłami graficznymi czuwała – w trybie konsultacyjnym – Katarzyna Grabowska.

Pleneru na sesję zdjęciową udzielili właściciele Kopalni Piasku „Brzeziny 1” Marek Sierociński, gdzie został później nakręcony teledysk do piosenki „Dawid”.

Patronat nad naszą płytą objęły media: Chrześcijańskie Granie, Radio Emaus, Radio Niepokalanów, Radio Strefa Chwały, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24, Katolickie Radio Podlasie, Radio Warszawa, Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, Radio Fara, Katolickie Radio Zamość, Radio Via oraz lubartowskie media lokalne: tygodnik „Lubartowiak” oraz serwisy Lubartow24.pl i Tuba Lubartowa.

W grudniu 2016 r. oraz kwietniu 2017 r.  , w niezwykle trudnych warunkach, trwały zdjęcia do  teledysku do  „Dawida” (premiera na Youtube 4 czerwca 2017 r. ). Realizacją zajął się Karol Wasilewski i Szymon Chalimoniuk.

Równo rok po premierze naszej płyty „Ja jestem” zostaliśmy nominowani do udziału w konkursie Premiery 2017 na Festiwalu Chrześcijańskie Granie. Decyzją jury złożonego ze znawców środowiska polskiej muzyki chrześcijańskiej – Michała Guzka (chrzescijanskiegranie.pl, Radio Warszawa), Dariusza Ciszewskiego (Muzyczne Dary) i ks. Jacka Miszczaka (Lista z Mocą), nasza piosenka „Dawid” została wybrana do rywalizacji o tytuł Premiery Roku 2017. Oprócz nas w konkursie udział wzięli i Arkadio i Strona B, która ostatecznie zwyciężyła w plebiscycie publiczności (zdobywając tym samym Nagrodę Prezydenta RP) na Festiwalu Chrześcijańskie Granie 26 listopada w Warszawie (Arena Ursynów). Sam występ na festiwalu i nominacja była dla nas ogromnym wyróżnieniem.
 
Od 2018 trwały prace nad  druga płytą. Niższe tonacje, wolniejsze tempa i nieco mniej rockowe brzmienia stopniowo złożyły się na 10 nowych utworów. W 2019 r. rozpoczęliśmy rejestrację partii instrumentalnych w lubartowskim studio Majart (perkusja, bas, gitara), partie wokalne Ula zrealizowała w domowej pracowni, a gościnną partię fletu Joanny Czyszczoń zarejestrował Czarek Socha w swoim studio. Edycję śladów perkusyjnych wykonał Dominik Samborski. Pod koniec lata ogłosiliśmy akcję #niebrakminiczego, której celem było zaangażowanie naszych fanów w realizację teledysku do piosenki „Pan jest moim pasterzem”: prosiliśmy o przysyłanie zdjęć pięknych pejzaży, które w teledysku zostały wykorzystane jako wizualizacja. Zdjęcia do teledysku zarejestrowaliśmy we wrześniu 2019 r., jednak na jego premierę musieliśmy zaczekać do zakończenia pracy nad materiałem. Powierzyliśmy zarejestrowane ścieżki realizatorowi Grzegorzowi Mukanowskiemu i sukcesywnie pracowaliśmy nad produkcją. W tej pracy zastała nas epidemia Covid-19, która wielu z nas poprzestawiała priorytety i kalendarze… Zanim praca nad płytą została ukończona, 22 marca 2020 r. (a była to niedziela Laetare…) przedstawiliśmy na Youtube teledysk do singla „Pan jest moim pasterzem”. Projekt okładki powierzyliśmy  Joannie Czyszczoń, artystce sztuk wizualnych i flecistce. Na jesieni trwały intensywne prace nad okładką, książeczką i sprawami promocyjnymi. Ostatecznie zaplanowaliśmy premierę najnowszej płyty „Jezu, ja” na 7 listopada 2020 r. Mieliśmy zagrać koncert premierowy tego dnia dla wspólnoty „Do tańca i do różańca” z warszawskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, niestety dość szybko okazało się, że w trudnych okolicznościach szalejącej epidemii nie będzie to możliwe. Przełożyliśmy zatem termin premiery na 15 listopada. W tym dniu zagraliśmy koncert online w miejscowym studio Majart, który został udostępniony na Youtube.